Tech nieuws #21: Mobiel dataverbruik verdubbeld, eSports wordt volwassen

Afgelopen week geen tijd gehad om het nieuws te volgen? Geen probleem, want het is weer vrijdag en dus zet ik het belangrijkste technieuws van de afgelopen week op een rijtje. Deze keer onder meer aandacht voor de explosieve groei van mobiel dataverbruik en het volwassen worden van de eSports-industrie.

Mobiel dataverbruik in 2015 verdubbeld

In 2015 heeft mobiel dataverbruik een enorme groei meegemaakt. Vorig jaar verbruikten Nederlanders gezamenlijk 113 miljard MB aan mobiele data, in 2014 was dit nog 63 miljard megabyte. Dit blijkt uit de telecommonitor van de ACM (Autoriteit Consument & Markt).

De belangrijkste oorzaak van deze stijging is dat de snellere 4G-netwerken sinds 2015 in heel Nederland beschikbaar zijn. Inmiddels gaat meer dan zestig procent van het mobiele dataverbruik over het 4G-netwerk. Het betekent overigens niet dat het verbruik van 3G afneemt. Integendeel: gedurende 2015 is ook dit verbruik gestegen.

Opvallend is dat ook het aantal belminuten in 2015 is gestegen. Van bijna 26 miljard minuten in 2014 naar 28 miljard in 2015. Het aantal sms’jes is gedaald van 4,08 miljard in 2014 naar 3,6 miljard in 2015.

eSports-industrie levert in 2016 bijna 500 miljoen dollar op

De eSports-industrie zit enorm in de lift en gaat in 2016 ongeveer 463 miljoen dollar (411 miljoen euro) opleveren. Dit is 43 procent hoger dan in 2015. Dit blijkt uit onderzoek van PricewaterhouseCoopers (PwC). Het is dan ook geen verrassing dat grote bedrijven een graantje proberen mee te pakken. Yahoo heeft een eigen eSports-hub, Google heeft op YouTube een gaming-platform en dan is er natuurlijk nog Twitch.tv.

Ook in Nederland is eSports booming. Afgelopen weekend vond in de Ahoy in Rotterdam het Europees Kampioenschap plaats van het spel League Of Legends. De vier beste teams namen het tegen elkaar op in een stadion gevuld met duizenden supporters en onder begeleiding van drie fanatieke commentators. NOS op 3 ging in gesprek met een Nederlandse deelnemer:

Facebook Messenger krijgt audio in groepsgesprekken

Facebook heeft afgelopen donderdag een nieuwe functie toegevoegd aan de Messenger-functionaliteit waarmee het mogelijk is om te bellen in groepsgesprekken. De groepsgesprekken kunnen gevoerd worden met groepen tot vijftig mensen.

Op dit moment is het alleen mogelijk om audio gesprekken te voeren. Of er in de toekomst ook een video-variant komt is op dit moment nog niet duidelijk.

Rabobank Wallet-app ook bruikbaar met KPN’s NFC-simkaarten

Handig dat contactloos betalen, maar je moet nog altijd een pinpas bij de hand hebben. Rabobank heeft met zijn RaboWallet-app ervoor gezorgd dat je ook met je mobiele telefoon contactloos kan betalen. De app werkte eerst alleen voor sommige Samsung Galaxy-toestellen, maar door een update kunnen alle KPN-klanten met een nfc-simkaart gebruik maken van de app.

Een jaar offline leven

Op mijn blog sta ik vooral stil bij de voordelen van technologie, maar heb ik weinig aandacht voor de risico’s. Johan van Houten (33) was het zat dat hij nooit helemaal aanwezig was in het moment en gooide het over andere boeg. Een jaar langer ging hij offline. Geen smartphone, geen notificaties, geen e-mail en dozen vol echte brieven. NOS op 3 ging bij hem langs:

Deel dit artikel: